10-съвета-за-родители


Не е изненада, че родителите може да се нуждаят от малко помощ, за да разберат как трябва да се храним здравословно.

Добрата новина е, че не ви е необходима диплома за завършено образование по хранене, за да отглеждате здрави деца. Следването на някои основни насоки може да ви помогне да насърчите децата си да се хранят правилно и да поддържат здравословно тегло. Тъй като напоследък факт е, за съжаление, че все по-често виждаме деца с наднормено тегло.

Ето 10 основни правила, по които да живеете:


1. Родителите контролират менюто на децата си. Вие решавате кои храни да купувате и кога да ги сервирате. Въпреки че децата ще досаждат на родителите си за по-малко питателни и не до там толкова здравословни храни, възрастните трябва да са отговорни, когато решават кои храни се съхраняват редовно в къщата. Децата няма да гладуват. Те ще ядат това, което е на разположение в шкафа и хладилника у дома. Ако любимата им храна не е толкова питателнат.е не достатъчна да даде на децата ви нужните витамини и съставки, отново можете да я купите,след известно време, за да не се чувстват лишени.

2. От храните, които предлагате, децата могат да избират какво ще ядат или дали изобщо да ядат. Децата трябва да имат мнение по въпроса. Планирайте редовното основните храненения и междинните хранения. От разнообразията, които предлагате, оставете ги да изберат какво да ядат и колко от тях искат. Това може да изглежда като прекалено много свобода, но ако следвате стъпка 1, децата ви ще избират само от храните, които купувате и сервирате.

3. Излезте от „старите навици на вашите родители“. Нека децата да спрат да се хранят, тогава когато почувстват, че им е достатъчно. Много родители са израснали по правилото за старите навици на бабите си, но този подход не помага на децата да слушат собственото си тяло, когато се чувстват сити. Когато децата забелязват и реагират на чувство за ситост, те са по-малко склонни да преяждат.

4.Започнете докато са още малки. Хранителните предпочитания се развиват в началото на живота, така че предлагайте разнообразие. Харесванията и антипатиите започват да се формират дори когато децата са бебета. Може да се наложи да сервирате нова храна няколко различни пъти, за да я приеме дете. Не насилвайте детето да яде, а предлагайте няколко хапки. При по-големи деца ги помолете да опитат една хапка.

5. Пренапишете детското меню. Кой казва, че децата искат да ядат само хотдог, пица, бургери, макарони и сирене? Когато се храните навън, оставете децата си да опитат нови храни и те може да ви изненадат с готовността си да експериментират. Можете да започнете, като им позволите да опитат малко от всичко, което сте поръчали, или поръчате предястие, което да опитат.

6. Напитки . Содата и други подсладени напитки добавят допълнителни калории и пречат на доброто и пълноценно хранене. Водата и млякото са най-добрите напитки за деца. Сокът е добре, когато е 100% натурален, но децата не се нуждаят от много от него - 150-200мл на ден са достатъчни за деца в предучилищна възраст.

7. Десерти. От време на време сладките са добре, но не превръщайте десерта в основната причина за ядене на вечеря. Когато десертът е наградата за вечеря, децата естествено придават по-голяма стойност на кексчето, отколкото на броколите. Опитайте се да останете неутрални по отношение на храните.

8. Храната не е любов. Намерете по-добри начини да кажете „Обичам те“. Когато храните се използват за награждаване на децата и проявяване на обич, те могат да започнат да използват храна, за да се справят със стреса или други емоции. Предлагайте прегръдки, похвала и внимание вместо лакомства с храна.

*Всеки познава поне един родител, който показва любовта към детето си като му угажда на всякакви сладки изкушения. Това не е правилният начин, тъй като по този начин вредим на детето си. Опитайте се да го направите така, че след време то да го оцени, като расте здраво и пълноценно.

9. Децата правят това, което и вие. Бъдете пример за подражание на децата си и се хранете здравословно и вие самите. Когато се опитвате да преподавате добри хранителни навици, опитайте се да дадете възможно най-добрия пример. Изберете питателни храни, яжте на масата и не пропускайте нито едно хранене. Това ще е страхотен пример за вашето дете.

10. Ограничете стоенето пред телевизора и компютъра. Когато го направите, ще избегнете безсмислени хранения с пуканки, снаксове, чипсове и ще насърчите активността. Изследванията показват, че децата, които намаляват гледането на телевизия, също намаляват процента на телесните мазнини. Когато времето за телевизия и компютър е ограничено, те ще намерят по-активни неща за вършене. А ограничаването на „времето на екрана“ означава, че ще имате повече време да бъдете активни заедно.


Надявам се тази статия вие бъде полезна и се извинявам, ако има засегнати. Но от 13 годишния си опит в работата си с деца и възрастни предимно с чужденци, но и с българи, ми е направило голямо впечатление навиците на децата от различните националности. Ще се радвам да напишете и своето мнение като коментар под статията. Бъдете здрави ! До скоро!